prva strana

Nedelja, 5. Maj 2024.

Revija KOLUBARA - Oktobar 2003 > prilike

prijava | registracija

revija

stav

prilike

ljudi

mediji

izbor

kultura

pisma

kalendar

dodatak

revija +

arhiva

impresum

pretraga

šta da se radi

Ustav i regionalizacija Srbije

Mr Nikola Krsmanović

Ustavom iz 1963. godine

srez je predviđen kao oblik uprave sa sreskom skupštinom. U užoj Srbiji obrazovano je osam srezova: Kragujevac, Kraljevo, Leskovac, Niš, Smederevo, Užice, Valjevo i Zaječar. U Srez Valjevo uključeni su Šabac i Lazarevac. Srezovi su ukinuti 31. marta 1967. godine.

U periodu od 1967. godine do 1974. godine u Srbiji nisu postojali teritorijalni središni organi te se ovaj nedostatak ubrzo i ispoljio. Republika je bila predaleko od opština.

Polovinom 1975. godine došlo je do obrazovanja međuopštinskih regionalnih zajednica kao oblika udruženja opština, radi obavljanja poslova od zajedničkog interesa i za zadovoljavanje zajedničkih potreba. Prema prvom konceptu, u užoj Srbiji je bilo predviđeno 16 međuopštinskih regionalnih zajednica da bi se ubrzo taj broj sveo na osam i to: Niš, Leskovac, Kraljevo, Kragujevac, Valjevo, Smederevo, Zaječar i Užice. Za područje grada Beograda utvrđen je poseban status (za 16 opština).

Podrinjsko-kolubarsku međuopštinsku zajednicu sačinjavalo je 14 opština.

Stupanjem na snagu Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije i lokalnoj samoupravi, 1991. godine, međuopštinske regionalne zajednice su prestale sa radom, a njihova prava i obaveze preuzela je Republika. Republika je, posle 1991. godine, izvršila centralizaciju velikog broja poslova koje su vršile opštine, pored onih koji su prestankom međuopštinskih regionalnih zajednica postali poslovi Republike. Izvršena je koncentracija inspekcijskog nadzora, poreske službe, službe katastra, unutrašnjih poslova, imovine i dr. što je u velikoj meri onemogućavalo ili otežavalo ostvarivanje prava građana.

U toku 1992. godine Vlada Republike Srbije donela je Uredbu o „okruzima” i na taj način izvršila dekoncentralizaciju poslova pojedinih ministarstava, posebno inspekcija, u 28 okrug i grad Beograd. Koordinaciju poslova u okruzima vrši Načelnik okruga koga postavlja Vlada. Dakle, okruzi nisu organi lokalne samouprave.